Official results 1st BAUKRANE Para-Badminton Polish Open – Zakopane 2019

Singles:

- WH1/WH2 junior (woman)

1. Anna Wolny

2. Natalia Grzyb

3. Magdalena Kozera

- WH1/WH2 women,

1. Lucyna Mietrkiewicz

- WH1/WH2 man,

1. Jakub Sikorski

2. Zbynek Sykora

3. Paweł Mietrkiewicz

- SS6 woman,

1. Oliwia Szmigiel

- SS6 man,

1. Grzegorz Jednaki

- SS6 junior (woman)

1. Daria Bujnicka

2. Wiktoria Jednaki

- SL4 women

1. Kamilla Malak

- SL4 man,

1. Denis Grzesiuk

2. Dariusz Supel

3. Bartosz Wróbel

- SL4 junior (woman),

1. Zuzanna Jerzyk

- SL4 junior (man),

1. Kamil Taranda

- SU5 junior (woman),

1. Dominika Tomańska

- SU5 man,

1. Paweł Tertelis

- SL3 man.

1. Tomasz Szwedo

Doubles and Mixts:

- Deble woman WH1/WH2

1. Julia Bolibrzuch i Natalia Grzyb

2. Magdalena Kozera i Lucyna Mietrkiewicz

3. Joanna Sadlik i Anna Wolny

- Mixt doubles WH1/WH2

1. Anna Wolny i Zbynek Sykora

2. Julia Bolibrzuch i Jakub Sikorski

3. Lucyna Mietrkiewicz i Paweł Mietrkiewicz

CLUB PARTICIPATION

SPORT CLASS CLUB

1. Anna Wolny WH1/WH2 MKS Imielin

2. Asia Sadlik WH1/WH2 MKS Imielin

3. Daria Bujnicka SS6 BADMINTON DLA WSZYSTKICH PABIANICE

4. Kamilla Malak SL4 POWER BAD GNIEZNO

5. Magda Kozera WH1/WH2 MKS Imielin

6. Oliwia Szmigiel SS6 AZS UM Łódź

7. Paweł Tertelis SU5 AZS Uniwersytet Warszawski

8. Tomasz Szwedo SL3 MKS Imielin

9. Dariusz Supel SL4 Beninca UKS Feniks Kędzierzyn-Koźle

10. Andrzej Kawa WH1 Fundacja Bartłomieja Mroza

11. Jakub Sikorski WH1 UKS Orły Zakopane

12. Bartosz Wróbel SL 4 Górowskie Stowarzyszenie Badmintona „Smecz”

13. Wiktoria Jednaki SS6 AZS DSW

14. Grzegorz Jednaki SS6 Beninca UKS Feniks Kędzierzyn-Koźle

15. Natalia Grzyb WH1/WH2 LUKS „JEDYNKA” Częstochowa/ABRM Poczesna

16. Denis Grzesiuk SL4 MOSiR Kędzierzyn-Koźle

17. Dominika Tomańska SU5 MOSiR Kędzierzyn-Koźle

18. Julia Bolibrzuch WH1/WH2 MOSiR Kędzierzyn-Koźle

19. Kamil Taranda SL4 MOSiR Kędzierzyn-Koźle

20. Zuzanna Jerzyk SL4 MOSiR Kędzierzyn-Koźle

21. Zbynek Sykora WH1 SKB Cesky Krumlov

22. Paweł Mietrkiewicz WH2 Integracyjny Klub sportowy „Zieloni” Zielona Góra

23. Lucyna Mietrkiewicz WH2 Integracyjny Klub sportowy „Zieloni” Zielona Góra

24. Bohumil Vanek SL4 B.O. Chance Ostrava

Comments are closed.