Aktualności

27 Międzynarodowy Turniej Badmintona MTA 2020

Już po raz 27 najlepsi polscy badmintoniści, pod wodzą sędziego głównego Mieczysława Baranowskiego, w towarzystwie olimpijki z Rosji Natalii Perminovej rozegrali w hali Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego Nr 3 „Pietrasze” w Białymstoku turniej badmintona o prestiżowe nagrody finansowe.

Organizator: UKS Hubal Białystok wsparty środkami Prezydenta Miasta Białegostoku i Marszałka Województwa Podlaskiego oraz wielu wolontariuszy stanął na wysokości zadania przeprowadzając imprezę bez publiczności pamiętając o bardzo trudnych warunkach sanitarnych. Te uciążliwości jednak zostały wynagrodzone bardzo wysokim poziomem zawodów. Sporej ilości  pojedynków mogłyby pozazdrościć niejedne renomowane mistrzostwa.

W tym roku postanowiono turniej eksperymentalnie przeprowadzić w grach pojedynczych kobiet i mężczyzn oraz w grze mieszanej (przed rokiem uroczysta kolacja była o północy!), a był to strzał w dziesiątkę. Niewątpliwie gwiazdą zawodów okazał się Adrian Dziółko zdobywając 2 złote medale.

Gra pojedyncza kobiet:

W finale Rosjance Natalii Perminovej próbowała stawić opór tylko na początku obu setów Oliwia Socha. W końcówce jednak doświadczenie brało górę, choć wynik 21:15 i 21:11 nie odzwierciedla bardzo dobrego poziomu spotkania. Wcześniej dobre wrażenie zrobiła Radziszewska w pojedynku z Sochą, a młodsza Górniakowa ograła rutyniarkę Janowską 21:17, 21:19. W półfinale Wojtkowska gładko przegrała pierwszego seta (do 6) z Permionową, ale w drugim prowadziła wyrównany pojedynek nieznacznie przegrywając do 17. W drugim półfinale bardziej doświadczona Socha wygrała z Górniak 21:17 i 13:6 ret.

Ostateczna kolejność:

1m. Perminova Natalia (Rosja, UKS Hubal Białystok) 21:15, 21:11

2m. Socha Oliwia (KS Chojnik Jelenia Góra)

3m. Górniak Weronika (UKS Milenium Warszawa)

Wojtkowska Agnieszka (UKS Hubal Białystok)

5m. Radziszewska Aleksandra (UKS Hubal Białystok)

Janowska Karolina (UKS Hubal Białystok)

Volskaya Ulyana (SKB Suwałki)

Duda Anna (UKS Dwójka Bytów)

9m. Kosenchuk Anastasija (UKS Hubal Białystok)

Gra pojedyncza mężczyzn

W ćwierćfinale Dubowski męczył się z Sobolewskim wygrywając w 3 setach (14:21, 21:4 i 21:8). Młokos Podkowiński był bliski sprawienia mega sensacji ulegając Dziółce 17:21, 21:19 i 17:21. W półfinale Dubowski już pewnie pokonał Jakowczuka 21:15, 21:14 natomiast Dziółko w pojedynku z Cybulskim pokazał, że gra się do ostatniej lotki i ten który o tym pamięta to wygrywa 24:22 i 21:19. Finał to znakomity pojedynek aktualnie najlepszych polskich badmintonistów. O wygranej Dziółki zadecydowała koncentracja i proste błędy Dubowskiego.

1m. Dziółko Adrian (UKS Hubal Białystok) 21:19, 21:17

2m. Dubowski Mateusz (ABRM Warszawa)

3m. Jakowczuk Krzysztof (UKS Hubal Białystok)

Cybulski Robert (ABRM Warszawa)

5m. Sobolewski Michał (SKB Suwałki)

Maciąg Szymon (UKS Hubal Białystok)

Perkowski Dawid (UKS Hubal Białystok)

Matoga Tomasz (AZS AGH Kraków)

9m. Podkowiński Mateusz (UKS Hubal Białystok)

Frańczak Jan (UKS Hubal Białystok)

Ovchinnikov Maksym (SKB Suwałki)

Hołub Mateusz (SKB Suwałki)

Danielak Maksym (KKS Ruch Piotrków Trybunalski)

Gra mieszana

Po kontuzji do gry wraca Rogalski. Wraz z żoną Edytą jednak nie mieli wiele do powiedzenia z finalistami Cybulski/Adamek przegrywając dwa razy do 12. Ziętek z Janowską niespodziewanie przegrali w 3 setach z Sobolewski/Volskaya 15:21, 21:16, 16:21. W półfinale Cybulski/Adamek, po fajnym meczu,  pokonali parę Jakowczuk/Socha 21:17, 21:18. Drugi półfinał już bez historii: Dziółko/Wojtkowska 21:7 i 21:6 z Sobolewski/Volskaya. Pojedynek finałowy to majstersztyk w wykonaniu obu par. Długie wymiany, wiele świetnych obron, bombowe smecze, ale w tym nieco lepsi od wicemistrzów Polski Cybulski/Adamek okazali się rutyniarze Dzióko/Wojtkowska. Trzy sety: 21:18, 16:21 i 21:12 dla Hubalczyków.

1m. Dziółko Adrian/Wojtkowska Agnieszka (UKS Hubal Białystok)

2m. Cybulski Adrian (ABRM)/Adamek Wiktoria (UKS Ząbkowice Dąbrowa Górnicza)