Aktualności

Polskie srebro i brąz w EYOF 2022

Polscy reprezentanci Maja Janko i Mateusz Golas swój debiut na XVI Olimpijskim festiwalu Młodzieży Europy w Bańskiej Bystrzycy mogą zaliczyć do niezwykle udanych. W polskim debiucie w EYOF Polacy wywalczyli srebro w grze mieszanej i brąz w singlu.

Nasi zawodnicy rozpoczęli turniej od pojedynków w grach indywidualnych. Mateusz Golas wywalczył brązowy medal, Maja Janko zakończyła turniej na ćwierćfinale. To wspaniałe podsumowanie debiutu polskich zawodników turnieju gier pojedynczych w European Youth Summer Olympic Festival.

W turnieju gier mieszanych polscy zawodnicy zameldowali się w strefie medalowej. Polacy najpierw pokonali Węgrów 21:14, 21:12, a potem w ćwierćfinale rozprawili się z parą holenderską 21:17 i 21:16. Dzięki tym dwóm dobrym meczom wiedzieli, że medal mają pewny – w badmintonie podczas EYOF nie są rozgrywane mecze o brąz, więc półfinaliści, którzy nie awansowali do finału, otrzymują brązowe medale automatycznie. W ostatnim dniu Festiwalu młodzi zawodnicy rozpoczęli mecz z Duńczykami o wejście do ścisłego finału, których pokonali 28:26, 16:21, 21:19.

W finale zmierzyli się z Turcją, ale rywale okazali się tym razem za mocni. Wynik pojedynku brzmiał 16:21, 17:21. Nasi wywalczyli srebrny medal, co jest sporym osiągnięciem. To był drugi medal dla Mateusza, który kilka dni wcześniej zdobył brąz w grach indywidualnych.

Gratulacje dla zawodników i trenera Szymona Kostki!