Narodowe Dni Badmintona 2022

Za nami siódma edycja Narodowych Dni Badmintona 2022 we Wrocławiu

We Wrocławiu odbyła się siódma edycja Narodowych Dni Badmintona. Po Stadionie Narodowym, warszawskim Torwarze, katowickim Spodku i zakopiańskim COS areną Narodowych Dni była wrocławska hala Stulecia. Impreza tradycyjnie rozgrywana była pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. W tym roku pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”.

W imprezie wzięło udział ponad tysiąc uczestników. Obchody Narodowych Dni Badmintona to niezwykła frajda dla dzieci i młodzieży z całej Polski. Na niemal 20 kortach podczas dwóch dni rozegrano turnieje dla dzieci, młodzieży i dorosłych amatorów badmintona. Najmłodsi uczestniczyli w konkursach z nagrodami, animacjach sportowych i plastycznych, zwiedzali wrocławskie ZOO oraz mobilne muzeum Totalizatora Sportowego. Mieli możliwość spotkania z reprezentantami Polski w badmintonie, bowiem jednym z głównych punktów obchodów był mecz towarzyski Polska – Ukraina, w którym spotkały się reprezentacje U19 obu państw. Przez dwa ostatnie dni Wrocław był stolicą polskiego badmintona.

– Niezwykle cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy zorganizować i uczestniczyć w Narodowych Dniach Badmintona. To już siódma edycja wydarzenia, które na stałe wpisało się w sportowy kalendarz naszej dyscypliny i sportu w Polsce – powiedział prezes Polskiego Związku Badmintona, Marek Krajewski. – To dla nas bardzo ważne, że każdego roku frekwencja dopisuje i są z nami nasi partnerzy i sponsorzy, dzięki którym możemy obchodzić Narodowe Dni Badmintona. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję, a dzieciom i młodzieży, która niezwykle licznie zjawiła się we Wrocławiu przede wszystkim. To tylko dowód, że dyscyplina się rozwija, a badminton jest młody, co dobrze rokuje na przyszłość.

Badmintonowa młodzież Polski i Ukrainy towarzysko we Wrocławiu.

Jednym z głównych punktów obchodów był mecz towarzyski reprezentacji juniorów Polski z juniorami z Ukrainy. Ukraińcy przyjechali do Polski i Wrocławia na zaproszenie Polskiego Związku Badmintona. Obie drużyny rozegrały niezwykle ciekawy i emocjonujący mecz, który oglądało ponad tysiąc widzów. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła obchodom udzieliła się również uczestnikom i kibicom międzynarodowego spotkania badmintonistów.

Polacy i Ukraińcy, którzy jeszcze niedawno walczyli o medale mistrzostw Europy w badmintonie w Serbii wystąpili we Wrocławiu w silnych składach. Górą jednak byli goście, którzy pokonali polską kadrę U19 5:2. Wynik spotkania nie oddawał jednak sytuacji na korcie centralnym Narodowych Dni Badmintona. Pojedynki deblowe były niezwykle wyrównane, a na samym początku to gospodarze objęli dwupunktowe prowadzenie w meczu po starciu singlistów.

W pierwszym pojedynku singlistów znakomitą formę zaprezentował brązowy medalista mistrzostw Europy w Belgradzie Dominik Kwinta, który pokonał w dwóch setach Mykhailo Vyshnevyia. W kolejnym znakomitą partię rozegrała Joanna Podedworny, która pokonała Sofię Lavrovą.
Gdy wydawało się, że Polacy mają wielką szansę na gładkie zwycięstwo w tym spotkaniu ukraińskie pary deblowe doprowadziły do remisu. Najpierw Yevhenii Stolovoi i Nikita Yeromenko pokonali po trwającym 40 minut pojedynku Mateusza Golasa i Bartosza Krajewskiego, a później Varvara Frolova i Sofiia Lavrowa po niezwykle zaciętym pojedynku w trzech setach pokonały polską parę Anna Czuchra, Joanna Podedworna.

Przy stanie 2:2 na korcie znów pojawili się zawodnicy gier pojedynczych. Młodziutka Gabriela Skórkowska nie dała rady mistrzyni Ukrainy juniorów Annie Kovalenko ulegając po dwóch setach, a później inny polski brązowy medalista, tyle że Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy, Mateusz Golas nie sprostał Oleksiiemu Titovovi po trzysetowym pojedynku, który przesądził o zwycięstwie w całym spotkaniu. Choć to Golas objął prowadzenie w tym meczu (21:15) to jednak znakomicie zakończył spotkanie Titov dwa kolejne sety (21:14, 21:14).

Wynik 4:2 dla ekipy ukraińskiej przesądził o zwycięstwie gości w tym spotkaniu, a ostatni pojedynek mikstów był tylko dopełnieniem całości. Znów górą byli Ukraińcy Nikita Yeromenko i Yana Sobko, którzy w dwóch setach pokonali Bartosza Krajewskiego i Martynę Kowalczyk.

POLSKA U19 – UKRAINA U19 2:5 (298:303)
2022.09.28, Wrocław, Hala Stulecia

Dominik Kwinta – Mykhailo Vyshnevyi 15:11, 15:5
Joanna Podedworny – Sofiia Lavrova 21:14, 21:16
Mateusz Golas/Bartosz Krajewski – Yevhenii Stolovoi/Nikita Yeromenko 21:13, 14:21 19:21
Anna Czuchra/ Joanna Podedworny – Varvara Frolova/Sofia Lavrova 21:17, 19:21 18:21
Gabriela Skórkowska – Anna Kovalenko 19:21, 8:21
Mateusz Golas – Oleksii Titov 21:15, 14:21, 14:21
Bartosz Krajewski/Martyna Kowalczyk – Nikita Yeromenko/Yana Sobko 21:23, 17:21

Narodowe Dni Badmintona odbyły się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Narodowe Dni Badmintona odbyły się dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Sponsorem Głównym Narodowych Dni Badmintona jest PKN ORLEN.