Hubal Białystok klubowym mistrzem Europy!

Drużyna UKS Hubal Białystok została klubowym mistrzem Europy w badmintonie. Po raz pierwszy w historii polski wygrał mistrzostwa organizowane od 1979 roku. W rozegranym w Białymstoku turnieju Polacy pokonali w finale mistrza Francji BC Chambly Oise 3:1. Brązowy medal zdobyły SKB Litpol-Malow Suwałki oraz włoska ekipa Piume d’Argento BC.

Polscy badmintoniści z Białegostoku, którzy po raz pierwszy awansowali do finału mistrzostw pokonali francuski zespół przekonująco po czterech pojedynkach. Swoje spotkania wygrali para mieszana Lucas Corvee/Alžběta Bášová, singlistka Mariya Mitsova oraz debel Lucas Corvee/Paweł Śmiłowski. Punkt dla francuskiej ekipy zdobył Sacha Leveque, który po trzech setach pokonał indywidualnego mistrza Polski Krzysztofa Jakowczuka.

– To historyczny dzień dla polskiego badmintona – powiedział Marek Krajewski, prezes Polskiego Związku Badmintona, który z bliska przyglądał się finałowemu pojedynkowi w Białymstoku. – Każdy sukces polskich badmintonistów cieszy. Czy są to rozgrywki klubowe czy osiągnięcia kadry narodowej. W tegorocznej edycji Klubowych Mistrzostw Europy mamy dwa medale. Do zwycięstwa Hubala trzeba dodać również brązowy medal SKB Litpol-Malow Suwałki, który dotarł do półfinału turnieju. Te mistrzostwa to również wizerunkowy sukces polskiego badmintona.

W Białymstoku wystąpiło 16 europejskich zespołów. Impreza odbyła się po raz pierwszy od trzech lat, bowiem przed dwa ostatnie sezony była odwoływana z powodów pandemicznych obostrzeń. To drugie Klubowe Mistrzostwa Europy w stolicy Podlasia. W sezonie 2018 odbyły się tutaj po rqaz pierwszy. Wizytujący białostocki turniej wiceszef Europejskiej Konfederacji Badmintona Joao Matos stwierdził, że Białystok ma idealny zespół organizacyjny.
– Po raz kolejny jestem pod wrażeniem organizacji turnieju w Białymstoku – powiedział Matos. – Cztery lata temu byłem tu po raz pierwszy i organizacja stała na bardzo wysokim poziomie. W tym roku jest jeszcze lepiej. Chętnie wrócimy do tego pięknego miasta z organizacją tego turnieju. Same zawody stały na bardzo wysokim poziomie. To niesamowite, że debiutujący w finale białostoczanie
pokonali słynne Chambly Oise, które zawsze jest niezwykle trudnym przeciwnikiem.

Od wtorku na Podlasiu rywalizowały ze sobą drużyny z dziewięciu państw europejskich, m.in. z Polski, Francji, Czech, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Norwegii, Islandii i Litwy. W mistrzostwach wystartowali mistrzowie krajowi z tego i poprzedniego sezonu oraz ekipa gospodarzy OSSM-SMS Białystok, która swój udział zakończyła na rozgrywkach grupowych.

Partnerami mistrzostw byli Miasto Białystok, Województwo Podlaskie, Enea, KGHM, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Sportlen. Partnerem technicznym była marka Yonex.

Patronat honorowy nad imprezą objęli Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Prezydent Miasta Białystok.

Finał European Club Championships
BC Chambly Oise – UKS Hubal Bialystok 1-3
Eloi Adam/Flavie Vallet vs. Lucas Corvee/Alžběta Bášová 12-21 9-21
Sacha Leveque vs. Krzysztof Jakowczuk 15-21 21-17 21-14
Léonice Huet vs. Mariya Mitsova 13-21 21-18 11-21
Eloi Adam/Robert Mateusiak vs. Lucas Corvee/Paweł Śmiłowski 19-21 21-17 15-21

Mistrzostwa były transmitowane na żywo z wszystkich czterech kortów w serwisie transmisyjnym badmintoneurope.tv

Szczegółowe wyniki wszystkich spotkań wraz z bogatą statystyką można zobaczyć w serwisie wynikowym tournamentsoftware.com

Patronat honorowy nad imprezą objęli Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Prezydent Miasta Białystok. Kluczowymi partnerami imprezy są Miasto Białystok, marka Podlaskie, Ministerstwo Sportu i Turystyki, KGHM, Enea. Partnerem technicznym jest firma Yonex. Partnerami organizacyjnymi są Polski Związek Badmintona, Białostocka Szkołą Badmintona, Sportlen, UKS Hubal Białystok, POZBad oraz Zespół Szkół Rolniczych w Białymstoku.

Spotkania rozgrywane są w hali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku, przy ul. Suchowolca 26.
Wstęp wolny.

Rywalizację można śledzić na żywo w serwisie BadmintonEurope.TV
Relacja z czterech kortów na żywo trwa od początku zawodów (kliknij grafikę poniżej)

Szczegółowe wyniki dostępne są w serwisie wynikowym (Kliknij w poniższą grafikę)