Polski Związek Badmintona funkcjonuje już 45 lat!
Polski Związek Badmintona powołano w dniu 7 listopada 1977 r. podczas I Walnego Zjazdu, który odbył się tego właśnie dnia w sali Klubu „Olimp” Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Warszawie. Zanim jednak do tego doszło i zanim zebrano wszelkie dokumenty, w tym samym roku w dniu 29 maja spotkali się w Głubczycach działacze, przedstawiciele 9 klubów i podpisali deklaracje o przystąpieniu do Polskiego Związku Badmintona.
Deklaracje członkowskie podpisali przedstawiciele następujących klubów: ZKS Polonia Głubczyce, SKS Start Gdynia, KS Stal Brzezinka Mysłowice, KS Stal FSO Warszawa, BZKS Chrobry Opole, KS Unia Bieruń Stary, GHKS Bolesław Bukowno, AZS Katowice i AZS AWF Wrocław. Na zebraniu przyjęto projekt Statutu Związku. Wszystkich obecnych poinformowano również o sprowadzeniu z Chin lotek piórkowych „Pioneer” – 60 000 granatowych przeznaczonych do treningu i 60.000 zielonych przeznaczonych do gier turniejowych. W roku 1978 Polski Związek Badmintona przystąpił do EBU, a w 1981 do BWF. W roku 1992 badminton dołączył do rodziny sportów olimpijskich, a polscy zawodnicy od samego początku nieprzerwanie zaznaczają swoją obecność na olimpijskich i paraolimpijskich badmintonowych kortach.
Podczas I Walnego Zjazdu na funkcję Prezesa wybrano Andrzeja Szalewicza, który pełnił tę funkcję przez 4 kadencje, w latach 1977-1991. Był on członkiem Rady Europejskiej Unii Badmintona EBU (obecnie BEC), a w latach 1987-1989 wiceprezydentem tej organizacji. Sekretarzem Generalnym została Jadwiga Ślawska (obecnie Ślawska-Szalewicz), która była Prezesem PZBad przez kolejne cztery kadencje w latach 1991-2005. W roku 1997 została członkiem Rady EBU, w latach 2005-2007 pełniła funkcję wiceprezydenta EBU, a obecnie jest członkiem Komisji ds. Upamiętnienia Historii Badmintona BWF (Światowej Federacji Badmintona).
Kolejnym Prezesem PZBad był Michał Mirowski, a jego kadencja trwała od stycznia 2005 roku do października 2011 r. W październiku stery Polskiego Związku Badmintona przejął Marek Krajewski, który pełnił funkcję Prezesa do 2016 r. Ponownie został wybrany Prezesem Związku podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów w 2018 r. oraz na kolejną czteroletnią kadencję w roku 2021. Natomiast w latach 2016-2018 prezesem PZbad był Marek Zawadka.
Polski Związek Badmintona jako cel główny stawia sobie rozwój badmintona w Polsce poprzez progres wyników sportowych, większą liczbę grających na poziomie wyczynowym i rekreacyjnym, organizację profesjonalnego szkolenia zawodników, umożliwienie im współzawodnictwa na poziomie krajowym i międzynarodowym, organizację turniejów w Polsce oraz szeroko pojętą promocję badmintona.
Rok 2022, jubileuszowy rok 45-lecia Polskiego Związku Badmintona, to pod wieloma względami rok szczególny, nie tylko dla naszej dyscypliny sportu. Pandemia, która rozpoczęła się w marcu 2020 r. zmieniła oblicze sportu na całym świecie. Zawodnicy mieli utrudnione treningi, większość turniejów krajowych i międzynarodowych została odwołana lub przesunięta na dalsze terminy. Badminton dotknięty był tymi obostrzeniami jeszcze w pierwszych miesiącach tego roku.
W momencie kiedy otwierały się możliwości międzynarodowego współzawodnictwa Polski Związek Badmintona skierował zaproszenie do międzynarodowego środowiska badmintona. Nie zaplanowaliśmy obchodów 45-lecia, ale ten jubileuszowy rok zaznaczamy organizacją sześciu międzynarodowych turniejów: Polish Open w Arłamowie, Polish U-17 Open w Bieruniu, Polish U-17 International w Częstochowie, Polish U-19 Open w Gnieźnie, Polish International w Lublinie oraz Polish U-19 International w Grodzisku Mazowieckim.
Grudniowy turniej w Grodzisku Mazowieckim będzie zwieńczeniem tegorocznych działań Polskiego Związku Badmintona. Warto również wspomnieć o organizowanych w tym roku Klubowych Mistrzostwach Europy, gdzie po tytuł mistrzowski sięgnął polski klub UKS Hubal Białystok oraz rozgrywkach Lotto Ekstraligi.
Wszystkie te wydarzenia staramy się organizować na najwyższym poziomie. Niewątpliwym sukcesem tego roku jest organizacja Narodowych Dni Badmintona w Hali 100-lecia we Wrocławiu. Ta masowa impreza skierowana do wszystkich – dzieci, młodzieży, seniorów – w tym roku miała dodatkowy wymiar.
Na zaproszenie Polskiego Związku Badmintona do Wrocławia przylecieli zawodnicy z kadry narodowej Ukrainy, którzy rozegrali towarzyski mecz z polską kadrą U-19. To tylko jeden z elementów wsparcia jaki PZBad okazuje Ukraińskiej Federacji Badmintona oraz jej zawodnikom i trenerom w tym roku. Wszystkie organizowane przez nas wydarzenia odbywają się pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”.
W roku 45-lecia zaprezentowaliśmy markę „Polski Badminton”. Jest to symboliczne oznaczenie wszystkich kadr narodowych, klubów i poszczególnych zawodników oraz wszystkich imprez, meczów i wydarzeń na wszystkich szczeblach i dla wszystkich kategorii wiekowych organizowanych na terenie całego kraju, które ma jednoczyć wszystkich tych, dla których dobro badmintona w Polsce jest najważniejsze.. Jest to subtelne połączenie lotki umieszczonej w granicach Polski w kolorach naszych barw narodowych.
Polski Badminton to również nazwa biuletynu Polskiego Związku Badmintona, który ukazał się drukiem podczas Narodowych Dni Badmintona. Wersja drukowana i wersja cyfrowa tego wydawnictwa jest kolejnym krokiem Związku ku lepszej komunikacji z badmintonowym środowiskiem. Wszelkie inicjatywy, które odbywają się w kraju, będą miały swoje odzwierciedlenie w biuletynie, który będzie magazynem nie tylko centrali, ale przede wszystkim całego środowiska.
W dniu 7 listopada 2022 r. Poczta Polska wyemituje okolicznościową kartkę pocztową wraz z datownikiem upamiętniającą 45-lecie Polskiego Związku Badmintona. Inicjatorem tej idei i projektantem kartki jest wieloletni pasjonat badmintona, pan Janusz Łojek.
Opracowanie
Marzenna Koszewska, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Badmintona
.